Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
75. rocznica rozstrzelania więźniów Pawiaka (29-05-2017)


29.05.2017 r. godz. 14.00 - 75. rocznica rozstrzelania więźniów Pawiaka na wzgórzach Magdalenki.

 

Uroczystości w 75. rocznicę rozstrzelania więźniów Pawiaka

   75 lat temu doszło do egzekucji więźniów warszawskiego Pawiaka w lesie Sękocińskim koło Magdalenki. W muzeum więzienia oraz w miejscu tragedii z udziałem rodzin pomordowanych oraz przedstawicieli  władz i samorządu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary.

   28 maja 2017 r. przypadła 75. rocznica egzekucji więźniów Pawiaka w Lesie Sękocińskim koło Magdalenki. Wspomnianego dnia w 1942 r. Niemcy zamordowali w sumie 202 mężczyzn i 22 kobiety. Byli to polscy patrioci, ludzie reprezentujący różne środowiska i grupy społeczne. W egzekucji zginęło dziewięciu funkcjonariuszy polskiej straży więziennej pełniących do momentu aresztowania służbę na Pawiaku. Wśród zamordowanych kobiet znajdowało się 16 więźniarek przywiezionych z obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück.

   Aby uczcić pamięć oraz oddać hołd ofiarom Maria Jolanta Batycka-Wąsik - Wójt Gminy Lesznowola wraz z Samorządem Gminy, Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości oraz Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych zorganizowali uroczyste obchody rocznicowe. Pierwsza część uroczystości odbyła się na terenie Muzeum Więzienia Pawiak. Druga część obchodów miała miejsce w historycznym Miejscu Straceń przy ul. Jarzębinowej w Magdalence. Narrację oraz część artystyczną poprowadziła młodzież z Zespołu Szkół Publicznych w Lesznowoli. W asyście Warty Honorowej Wojska Polskiego nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem, odprawiona została Msza Święta polowa, a uroczystości zakończyły przemówienia okolicznościowe.

   Dla licznie przybyłej młodzieży szkolnej udział w tej uroczystości jest szczególnym przeżyciem, a spotkanie z naocznymi świadkami II wojny światowej i rodzinami pomordowanych jest ważną lekcją historii. Młodzi przyznają, że dzięki takim uroczystościom stają się pokoleniem pielęgnującym pamięć o tych, którzy walczyli, byśmy my mogli żyć i uczyć się w wolnej Polsce.

 

Aneta Zielińska
GOK Lesznowola

 

Zdjęcia z wydarzenia: