10. rocznica katastrofy polskiego samolotu rządowego pod Smoleńskiem
Chociaż zbrodnia katyńska miała miejsce w 1940 roku, to jej korzenie sięgają kampanii wrześniowej 1939 roku. Ofiarami ludobójstwa Sowietów w większości byli polscy jeńcy wojenni pojmani po ataku ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku.
Rozkaz: rozstrzelać!
5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Wszechrosyjskiej Komunistycznej Partii na wniosek Berii wydaje polecenie zgładzenia uwięzionych. Pod wyrokiem śmierci podpisy złożyli Józef Stalin, Michaił Kalinin, Wiaczesław Mołotow, Anastas Mikojan, Łazar Kaganowicz i Kliment Woroszyłow. Rozkazy wykonawcze wydaje Beria. Pierwsi więźniowie zostają zamordowani 15 marca. Masowe egzekucje następują w kwietniu i trwają do drugiej połowy maja.
Jeńcy z Kozielska byli mordowani w Katyniu i Smoleńsku, oficerowie ze Starobielska byli zabijani w Charkowie, a z obozu w Ostaszkowie zginęli w Twerze - pochowani zostali w Miednoje. Inne masowe groby są w Kuropatach pod Mińskiem oraz w Bykowni pod Kijowem.
Nie udało się do dzisiaj ustalić dokładnej liczby rozstrzelanych. Szacunki mówią o 21.857 zabitych osobach. Wśród więźniów znalazło się m.in. 12 generałów, 1 admirał, 82 pułkowników, 205 podpułkowników i 563 majorów. Większość ofiar to oficerowie rezerwy, którzy w cywilu stanowili intelektualną i kulturalną elitę kraju. Byli wśród nich m.in. lekarze, inżynierowie, artyści, nauczyciele, prawnicy, dziennikarze, sportowcy.
śp. ks. Andrzej Kwaśnik
Proboszcz parafii pw. Zesłania Ducha Świętego
w Starej Iwicznej
(w latach 1995-2007)
Ksiądz Andrzej Kwaśnik jako kapelan Federacji Rodzin Katyńskich pragnął udać się do Katynia, aby razem z Prezydentem RP i najwyższymi władzami państwowymi złożyć hołd ofiarom stalinizmu.
Tymczasem w hołdzie pomordowanym złożył ofiarę ze swojego życia.
Ksiądz Andrzej zginął w sobotę 10 kwietnia 2010 w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w Rosji.
Wspaniały człowiek o otwartym sercu i radosnym usposobieniu, niezwykły kapłan czuwający jak dobry pasterz nad swoją trzodą.