Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

MENU
Znajdź wydarzenie wybierz odbiorcę, miejsce oraz rodzaj wydarzenia, które Cię interesuje
Piknik Historyczny 2016. Lesznowola (02-10-2016)


     2.10.2016 r. godz. 12.00 - Piknik Historyczny w Lesznowoli z rekonstrukcjami walk. Miejsce: teren zielony wzdłuż ulicy Słonecznej w Lesznowoli - wjazd od ul. Końcowej.

    Rekonstrukcja walk z okresu I wojny światowej i rekonstrukcja potyczek partyzanckich z okresu II wojny światowej, a także koncert zespołu Lustro - to główne atrakcje pikniku pt. "Wielka Wojna pod Lesznowolą".

Organizatorzy: Wójt i Samorząd wraz z instytucjami gminnymi.
Honorowy patronat Wicemarszałka Senatu RP Adama Bielana
Patronat medialny TVP Historia.

Impreza została zainicjowana przez p. Stanisława Kiljańczyka. Na relację z wydarzenia zapraszamy poniżej.

Źródło: tutaj

 

     Relacja z wydarzenia

    W niedzielę, 2 października 2016 roku, odbył się piknik historyczny pod nazwą „Wielka Wojna pod Lesznowolą”. Inicjatorem i pomysłodawcą imprezy, która po raz pierwszy miała miejsce w zeszłym roku, był pan Stanisław Kiljańczyk.

     W tym roku wydarzenie przybrało wyższą rangę. Organizatorami była Gmina Lesznowola i jednostki podległe (Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli, Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Lesznowoli, Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli, Centrum Sportu w Gminie Lesznowola) oraz jednostki OSP (Zamienie i Mroków). Patronat honorowy objął Wicemarszałek Senatu RP – Adam Bielan. Oprócz dwóch widowisk rekonstrukcyjnych uczestnicy mogli także wysłuchać koncertu zespołu Lustro oraz zajrzeć do namiotu historycznego, w którym zgromadzono drobne militaria, zdjęcia i tablice pamiątkowe dotyczące obu wojen światowych i gminy Lesznowola. W namiocie miał również miejsce pokaz filmu „Zapomniany legion” wyprodukowanego przez TVP Historia. Imprezę poprowadził dziennikarz tej stacji – Przemysław Bednarczyk.

     Na rekonstrukcję walk z okresu I wojny światowej złożyły się scenki rodzajowe przedstawiające pobór do armii carskiej w ramach powszechnej mobilizacji, przebieg walk na terenie gminy Lesznowola w kontekście operacji warszawsko-dęblińskiej, toczącej się od IX do XI 1914 roku oraz walk nad środkową Wisłą z lata 1915 roku, w tym dramat ludności cywilnej, spowodowany rosyjska taktyką „spalonej ziemi”. Drugie widowisko rekonstrukcyjne dotyczyło epizodów z II wojny światowej – niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej, przeprowadzonej jesienią 1944 roku na zachód od Warszawy oraz szlak bojowy formacji AK, które jesienią 1944 roku próbowały przedrzeć się z Kampinosu w rejon Gór Świętokrzyskich. Uczestnicy wydarzenia mogli z bliska przyjrzeć się pojazdom militarnym i broni z tamtego okresu, zobaczyć jak wyglądał szpital polowy czy posiedzieć w okopach. W rekonstrukcjach brały udział grupy z całej Polski (Warszawa, Gdynia, Kraków, Przemyśl, Przasnysz, Skierniewice, Ostrów Wielkopolski, Kozienice, Radom i Mława) jako piechota, strzelcy, artyleria, kawaleria, oddział SS czy ludność cywilna. Całe wydarzenie zakończył koncert zespołu Lustro, który wykonał piosenki i pieśni żołnierskie w rockowej aranżacji ze swojej najnowszej płyty „Gloria Victis”.

Anna Piekutowska
GOK Lesznowola

Na naszym profilu  Facebook dostępne są filmy z pola bitwy. Zapraszamy do obejrzenia:
film 1
film 2
film 3

reportaż z wydarzenia
zdjęcia z wydarzenia